40 מעל 40
logo
שרית קראוס
ראש המחלקה למדעי המחשב|אונ' בר-אילן

פרופסור שרית קראוס היא בעלת תואר ראשון במתמטיקה ומדעי המחשב, תואר שני ותואר דוקטור במדעי המחשב מהאוניברסיטה העברית בירושלים. היא שהתה שנתיים כפוסט דוקטורט באוניברסיטת מרילנד שבקולג' פארק, וב-91 הצטרפה לסגל של אוניברסיטת בר אילן. כיום מכהנת פרופסור קראוס כראש המחלקה למדעי המחשב באוניברסיטת בר אילן.
קראוס נמנית עם מייסדי התחום המקרי של מערכות אוטומטיות המקיימות משא ומתן, ובמחקריה משלבת ידע מתחומים נוספים כמו למידה ממוחשבת, תורת המשחקים ומודלים שונים במדעי החברה. מחקריה היוו בסיס גדול מאוד למחקרים של חוקרים נוספים.
במסגרת המחקר האחרון שלה, הציגה בינה מלאכותית לזיהוי זמנים ומקומות בהם יש הסתברות גבוהה לתאונות דרכים בזמן אמת לשימוש המשטרה, מניעת תאונות דרכים והפחתת עבריינות כביש.
המודל נחשב למדויק ביותר וזכה להכרה בקרב הקהילה המדעית, וכיום המערכת נמצאת בשלבי בחינה והטמעה במשטרת התנועה בישראל ועל ידי כוחות שיטור נוספים באירופה ובמזרח.
קראוס פעלה כמעט לבדה במשך שנים בתחום מחקר הבינה המלאכותית, אבל מחקריה השונים עוררו עניין רב גם בימינו, והובילו גם לפיתוח מערכות כמו מערכת האבטחה בנמל התעופה בלוס אנג'לס, מה שזיכה אותה בפרס הוקרה מעיריית לוס אנג'לס על תרומה לאבטחת העיר. קראוס כתבה שני ספרים ומחקריה נכללים ביותר מ-270 מאמרים שונים.
קראוס זכתה עד כה בהכרה נרחבת ובפרסים רבים: ב-1995 קיבלה פרופסור קראוס את פרס "מחשבים ומחשבות" המוענק בתחום הבינה המלאכותית. ב-2002 נבחרה כעמיתה של האגודה האמריקאית לבינה מלאכותית, ו-2008 נבחרה גם כעמיתה של האגודה האירופית לבינה מלאכותית. ב-2015 נבחרה עמיתה של ACM. בשנת 2007 קיבלה קראוס את פרסי ה-ACM וה-SIGART Autonomous Agents Research, שני הפרסים החשובים ביותר בתחום מערכות מרובות סוכנים.

 

צילום: אוניברסיטת בר-אילן

שיתוף
מי עוד ברשימה?