40 מעל 40
logo
שפי גולדווסר
פרופסור למתמטיקה|מכון ויצמן למדע

בגיל 20 בלבד סיימה גולדווסר את התואר הראשון שלה במתמטיקה שימושית מאוניברסיטת קרנגי מלון, ושנים ספורות לאחר מכן סיימה תואר שני ושלישי באוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה. מייד לאחר קבלת התואר השלישי, הצטרפה גולדווסר ל-MIT, וב-1997 הייתה לראשונה לאייש את הקתדרה על שם חברת RSA.

גולדווסר קיבלה פרסים רבים על הישגיה במהלך השנים, בינהם פרס גרייס הופר לאיש המחשוב הצעיר הבולט של שנת 96; מדליית בנג׳מין פרנקלין במדעי המחשב ובמדעים הקוגנטיביים; תואר דוקטור של כבוד מטעם אוניברסיטת חיפה ואוניברסיטת בר אילן. גולדווסר הגיעה לשיא נוסף ב-2012 עת זכתה בפרס טיורינג היוקרתי, בגין הישג יוצא דופן בתחום מדעי המחשב. ההישג המרשים מקביל בחשיבותו לזכייה בפרס הנובל, שאינו מוענק כידוע לתחום מדעי המחשב.

גולדווסר הייתה שותפות להמצאת ״הוכחות באפס ידיעה״, באמצעותם ניתן לבנות פרוטוקולי הצפנה שיאפשרו לנתח מידע מבלי לבטל את הצפנתו. על בסיס תורות אלו, ייסדה גולדווסר לצד שותפיה את הסטארטאפ Duality (דואליטי), אשר עושה שימוש בהצפנה הומומורפית, באמצעותה ניתן לבצע חישובים וניתוחים של מספרים מוצפנים, ולקבל בתוצאה מסר מוצפן אחר מבלי לחשוף את מרכיבי המידע שלו.

עד כה, שיטת ההצפנה ההומומורפית הייתה ידועה כשיטה לא יעילה לשימוש בעולם האמיתי, אך Duality הציגה ביצועי הצפנה הומומורפית יעילים של ניתוח מידע גנטי, תוך שמירה על הפרטיות, מה שיכול לאפשר מחקרים רפואיים מתקדמים ובטוחים מבעבר.

 

צילום: מכון ויצמן למדע

שיתוף
מי עוד ברשימה?