40 מעל 40
logo
אברהם בניאל
ממציא ומייסד|DouxMatok

פרופ' בניאל הקים את חברת DouxMatok, שפיתחה תחליף סוכר שנועד להילחם במגמת ההשמנה בעולם. הפתרון של החברה מאפשר הפחתה של 40% מהסוכר בכל מוצרי המזון ללא טעם לוואי, ללא הפחתה בתחושת המתוק ובאותן עלויות של סוכר רגיל. על המצאה זו קיבל פרופ' בניאל מראש הממשלה, בנימין נתניהו, את פרס רוה״מ לחדשנות 2018 בנובמבר האחרון, חודש לאחר שחגג את יום הולדתו ה-100.

פרופ' בניאל הוא בוגר הקורס הראשון לכימיה באוניברסיטה העברית בירושלים, בוגר הפקולטה לכימיה במונפלייה צרפת ובעל תואר דוקטור מהסורבון. את דרכו היזמית החל לפני שנים רבות, עוד כשעזר ויצמן, הנשיא הראשון של מדינת ישראל, ביקש ממנו להקים את "מעבדות מחצבי ישראל", מה שלימים הפך ל-תמ"י - המכון הממשלתי למחקר תעשייתי כימי, בחיפה. ב-30 שנותיו בתמ"י פותחו תעשיות שונות בארץ ובעולם: ממכרות הנחושת בתמנע, דרך הברום בים המלח ועד חיפה כימיקלים ומפעלי חומצת הלימון.

מתמ"י עבר פרופ׳ בניאל למכון קאזאלי באוניברסיטה העברית בירושלים, ושם הצליח להביא תקציבי מחקר רבים מחברות להן יעץ, ובהן קרגיל, איי.די.אמ, טייט-אנד-לייל, באייר ועוד. בגיל 90 פרש פרופ' בניאל מכל פעילויותיו הממוסדות ופנה לתעשיית הסטארטאפ, אז הקים את HCL CleanTech, שעוסקת בתחום האנרגיה הנקייה ונמכרה לחברה פינית, ואת DouxMatok בתחום המזון.

שיתוף
מי עוד ברשימה?